یكی از مشكلات این اختلال نبود درمان كامل است. به هر حال با آنكه سر و كار داشتن با آن مشكل است، در حقیقت می‌توان با مراقبت‌های حرفه‌ای در مدت زمان طولانی آن را كنترل كرد. درمان دارویی ، روان درمانی و ایجاد تغییرات در طرز زندگی افراد، آثار مخرب این اختلال كاهش می‌دهد و به آنها كمك می‌كند با این وضعیت كنار بیایند و افراد مبتلا را در داشتن یك زندگی معمولی در خانه، سركار، مدرسه یاری می‌دهد. اگرچه پذیرفتن مصرف دارو برای شخص و خانواده او ممكن است بسیار دشوار باشد اما درمان دارو باید برای سالها ادامه یابد و این مسئله بسیار ضروری است.

درمان دارویی متداول برای اختلال دوقطبی شامل داروهای تثبیت كننده‌ی احوال هستند داروها معمولاً شامل كربنات لیتیوم، divlproex sodium (Depakote) یا carbamazepine (Tegretol) است براساس تعداد نشانه‌های خاصی كه هر فرد دارد و مرحله‌ی اختلال، پزشك همچنین ممكن است داروهای ضدافسردگی و ضد اضطراب را تجویز نماید.

در حالیكه درمان دارویی درمان كاملی نیست به درصد قابل توجهی از مردم كمك كرده است. لیتیوم تقریباً به 50 تا 70 درصد افراد در حالت شیدایی كمك شایانی كرده است. متأسفانه بسیاری از بیماران دو قطبی درمان خود را كامل نمی‌كنند بعضی از آنها احساس در اوج بودن خود را در طی درمان از دست می‌دهند و چون می‌خواهند به حسی كه فكر می‌كردند در بالای دنیا قرار دارند برگردند درمان را متوقف می‌كنند. بعضی از عوارض جانبی داروها مثل اضافه وزن، مشكلات مربوط به حافظه و تمركز و رعشه شاكی هستند. برخی افراد كه احساس می‌كنند حالشان بهتر است، فكر می‌كنند دیگر به داروها نیازی ندارند و بدون مشورت با پزشك معالجشان، داروها را قطع می‌كنند.

یكی از كارهای مهمی كه اعضای خانواده این افراد می‌توانند برای فرد انجام دهند این است كه به فرد كمك كنند به مصرف داروهایش ادامه دهد.

یكی از كارهای مهمی كه اعضای خانواده‌ی این افراد می‌توانند برای فرد انجام دهند این است كه به فرد كمك كنند به مصرف داروهایش ادامه دهد. اگر شما به شخصی با این اختلال نزدیك هستید او را تشویق كنید كه درمان را شروع و یا ادامه دهد. این به فرد كمك می‌كند كه به داروها و درمان اعتماد كند و می‌تواند جان فرد را نجات دهد.

یكی از بحث‌های انتقادی در شروع درمان، مسئله‌ی اعتیاد به داروهاست. پنجاه تا شصت و پنج درصد افراد با این اختلال از مواد مخدر و محركهایی همچون كوكائین، آمفتامین‌ها و یا الكل استفاده می‌كنند آنها به دلایل مختلفی از این مواد استفاده می‌كنند یكی از این دلایل، رسیدن به اوج انرژی در نتیجه‌ی شیدایی و یا برای از یاد بردن حالت افسردگی است. توجه به مصرف مواد مخدر بخشی از یك درمان خوب است و عدم توجه به آن ممكن است باعث بی نتیجه شدن درمان شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا