اشخاصی كه در حالت مانیایی به سر می‌برند به شدت تحریك پذیر، بدخلق و پرتكاپور هستند. آنها به خواب كمی احتیاج دارند (دو یا سه ساعت در شب حالت معمول آن است)، سریع و با فشار حرف می‌زنند افكار دوره‌ای دارند و ممكن است به طور ناگهانی از موضوعی به موضوع دیگری كه هیچ ربطی به هم ندارند بپردازند، گیج و بی ملاحظه هستند، بی‌پروا رانندگی می‌كنند شدیداً شاد و سرمست هستند هزارها دلار را به سرعت خرج می‌كنند. بسیاری از آنها احساس اغراق آمیزی از اهمیت و یا تواناییهایشان دارند.

در حالت‌های مانیایی خفیف‌تر انرژی زیاد، تفكر سریع و احتیاج به خواب كم به طور موقت می‌تواند به نوآوری باور نكردنی تبدیل شود همچنین این افراد می‌توانند بسیار زودجوش و اجتماعی باشند و شاید به اینكه افراد قابلی در سخنرانی هستند و یا گرم كننده‌ی مجالس هستند ایمان بیاورند.

در مانیایی شدید، افراد به یك بیمار روانی تبدیل می‌شوند بدین معنی كه مراحل فكری و یا تواناییشان برای قضاوت درباره‌ی حقیقت هم خوانی ندارند آنها شاید درباره‌ی توانایی‌هایشان اعتماد زیادی پیدا كنند و سرانجام راضی شوند كه قدرت پیش‌بینی آینده را دارند. بعضی اوقات یك مسیحی با اختلال دو قطبی ممكن است مسئولیت‌های روزانه‌اش را رها كرده و تمام وقتش را به خواندن كتاب مقدس بپردازد و ساعتها با یك نفر در مورد خدا صحبت كند.

جری به مدت ده سال یك مغازه‌ی كفش فروشی كوچك اما موفق داشت بعد از وقتی دچار شیدایی شد و شروع به برنامه‌ریزی برای گسترش كارش كرد. او معتقد بود نقشه‌ای كه داشت می تواند مغازه‌اش را در كل ایالت و یا حتی در آمریكا مشهور كند او بیست و چهار مغازه‌ی دیگر اجاره كرد و دهها هزار جفت كفش سفارش داد قبل از اینكه خانواده‌اش بتوانند او را از این كار منع كنند. خوشبختانه همسرش توانست كارها را مرتب كند. او اجاره نامه‌ی ساختمان‌ها را لغو كرد و كفش‌ها را قبل از اینكه خانواده به طور كامل ورشكست شود، به تولیدی برگرداند!

بسیاری افراد با این اختلال باید به پزشكان زیادی در طی چندین سال مراجعه كنند تا یك نفر دلیل اصلی را كشف كند.

 تشخیص حالت شادمانی كه بخشی از اختلال دوقطبی است در ابتدا سخت است بسیاری مردم فكر می‌كنند كه یك شخص مانیك یك شخص شاد و با انرژی است آنها نمی‌دانند كه مانیا ممكن است باعث شود شخص پارانوید، زودرنج، تحریك پذیر و بسیار قوی شود. مانیای خفیف ممكن است با نوسانات معمولی رفتار اشتباه گرفته شود.

بسیاری از افراد با این اختلال مثل تریسی، باید به پزشكان زیادی مراجعه كنند تا دلیل اصلی بیماری آنها كشف شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پزشکی شفا