همه چیز در مورد افسردگی

وقتی خون، خونِ مادران را می‌خورد

كم‌خونی ناشی از فقر آهن و اختلالات فیزیكی و مغزی در انتظار نوزادانی است كه مادرشان طی 3 ماه اولیه بارداری و رشد جنین مضطرب و نگران باشد.

دوران اولیه شكل‌گیری جنین، دوران مهمی‌در رشد انسان‌ها به شمار می‌رود. از همین رو با مراقبت‌ها، پرهیزها، الزام‌ها و توجهات بسیاری باید همراه باشد تا فرزندی سالم به دنیا بیاید. طبق تازه‌ترین یافته‌های پژوهشگران، یكی از این مراقبت‌های دوران بارداری، دوری از اضطراب و استرس است كه سبب كاهش مقدار آهن موجود در بدن شده، فعل و انفعالات شیمیایی مورد نیاز برای درست شكل گرفتن جنین را مختل كرده، فرزند یا فرزندان این مادران را ناخواسته به كم‌خونی مبتلا می‌كند.

محققان دانشگاه میشیگان، طی پژوهشی ابتدا منطقه‌ای پراضطراب و استرس‌آور برای زندگی را در نظر گرفتند و سپس گروهی از مادران باردار را كه طی 3 ماه اول بارداری در این شرایط و مناطق زندگی می‌كردند از نظر میزان افسردگی، استرس و آثارش بر جنین مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.


ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در زنان ،
 • ‌‌افسردگی؛ بلای جان و روان

  نشانه‌های افسردگی را می‌توان در هر سن و سالی دید. واقعیتی كه ربطی به احساسات جوانی و دلتنگی‌های بچگی ندارد؛ حال آن‌كه نمودش در جوانان نیز اغلب درك نمی‌شود و بدتر از آن با بیانات نادرست و رنج‌آور همراه می‌ شود؛ كنشی كه آنان را بیشتر و عمیق‌تر در آغوش كپك‌زده این بلای جان و روان غرق می‌كند.

  افسردگی از نظر روانپزشكی، احساس غم، پایین‌آمدن اعتماد به نفس، بی‌علاقگی و از دست‌دادن انگیزه‌ها، احساس تنهایی، نداشتن هدف و دربردارنده تمام مشخصه‌هایی چون ملال، سكوت، دوری از جمع یا انجام كارهای روزمره است. گاهی چنان شدید می‌شود كه بخشی یا تمام زندگی فرد را دربرمی‌گیرد و بر شغل و اطرافیان و روابط و حتی خوردن و خوابیدن وی اثرات محسوس می‌گذارد. از نظر پزشكی ممكن است دلایل ژنتیك داشته باشد. اختلال در سروتونین یا نوروترانسمیترهای سیناپس‌های مغز از دوره آغازین زندگی در فرد شكل می‌گیرد و هر چه سن بالاتر می‌رود شمایل آن نمود بیشتری پیدا می​کند. ممكن است به سبب مصرف داروهای مهار فشار خون یا قرص‌های پیشگیری از بارداری یا مصرف پیاپی مسكن‌ها رخ دهد یا در نتیجه بیماری‌هایی مثل سرطان، كم‌كاری تیروئید و حتی آلزایمر و مانند آن. از نظر جامعه‌شناسی نیز عواملی چون استرس و اضطراب، مسائل اجتماعی یا خانوادگی مثل نارضایتی یا نوع ارتباطات، شكست‌های بزرگ و كوچك یا پیاپی، مرگ عزیزان و... همگی در بروز آن اثرگذار است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : افسردگی ،
 • نگاهی به افسردگی سالمندان

   

  اندوهی به رنگ خاكستری

  در رختخوابت دراز می‌كشی و هی فكر می‌كنی و فكر می‌كنی. افكار مزاحم سراغت می‌آیند و راحتت نمی‌گذارند.
  به مرگ فكر می‌كنی. وقتی بیاید تو چه حالی خواهی داشت؟ به همه عزیزانی كه از دست داده‌ای یكی‌یكی فكر می‌كنی.
  انگار كار دیگری توی این دنیا نداری. كمر درد وادارت می‌كند این پهلو آن پهلو شوی و هنوز بیداری و داری مرده‌ها و زنده‌های نامهربان را می‌شماری. این برنامه هر شب توست. وقتی هم كه می‌خوابی كابوس می‌بینی و روزهم حوصله هیچ كاری نداری. حوصله هیچ‌كسی را هم نداری. فكر می‌كنی روز‌به‌روز داری ضعیف‌تر می‌شوی. وزن كم‌ كرده‌ای و رفت و آمدت با همه دوستان و اقوام را قطع كرده‌ای. یك نگاه به خودت بینداز. بله تو افسرده شده‌ای.

  صدای پای افسردگی

  وقتی مشكلات جسمی سراغتان می‌آید كم‌كم روابط اجتماعی شما كمتر می‌شود. بازنشسته كه می‌شوید گاهی احساس بی‌هدفی و بی‌هویتی می‌كنید و محدودیت‌های جسمی‌ برای فعالیت شما را بیشتر آزار می‌دهد. بسیاری از نسخه‌های دارویی، محرك یا تشدید‌كننده افسردگی‌اند، اما شما همه چیز را به خود و اطرافیان نسبت می‌دهید. وحشت از مرگ و نگرانی به خاطر مشكلات مالی یا جسمی شما را می‌آزارد و كم‌كم دلتنگی، خستگی، كاهش‌وزن و اشتها، اختلال خواب، احساس بی‌ارزشی و سربار بودن، تصور مداوم مرگ، كاهش یا عدم‌ علاقه به سرگرمی‌ها و تفریحات پیشین، گوشه‌گیری و كناره‌گیری از اجتماع و افسردگی سراغ شما می‌آید.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در سالمندان ،
 • من تنها هستم، دوستی ندارم

  «من تنها هستم» … «دوستی ندارم» … «نمیدانم چگونه با افراد جدید برخورد كنم» … «افراد جدید را ملاقات میكنم، اما نمیتوانم به آنها نزدیك شوم».
  بیماران افسرده هر روز جملاتی مانند جملات فوق را به من می
  گویند. اغلب آنان عدم شركت در زندگی اجتماعی را مربوط به واقعهای میدانند كه در كودكی در ضمیر ناخودآگاه جا گرفته است. شاید این گونه باشد؛ اما من راه حل را در برگشت به گذشته نمیدانم، بلكه در كمك كردن به آنان برای پیوستن به شبكهی ارتباط اجتماعی در زمان حال، تشخیص می
  دهم.
  گوشه
  گیری كامل فقط افراد نادری را راضی میكند. هر فردی نیاز به انواع مختلف ارتباط با مردم دیگر دارد. به هر حال نوع دقیق شبكهی ارتباط اجتماعی برای هر كس بستگی به هدفها و نیازمندی
  های او دارد. آن چه برای یكی خوب است، امكان دارد برای دیگری درست نباشد.
  شبكه
  ی ارتباط اجتماعی رضایت بخش
  همه
  ی شبكه
  های ارتباط اجتماعی رضایت بخش با وجود خصوصیات مختلف، مشخصات معین و كلی دارد.
  ۱- شبكهی ارتباط اجتماعی به عنوان تكیه گاهی امنیتی، سودمند است. شما احساس تعلق داشتن میكنید. افرادی كه شما را میشناسند و قبولتان دارند، آن چه را میتوانید از یكدیگر انتظار داشته باشید درك میكنند. میدانید وقتی كه بیمار میشوید چه كسی به دیدن شما میآید، چه كسی گل برایتان میفرستد، چه كسی تلفن میكند، و تا زمان به دست آوردن مجدد سلامتی چه كسی خود را نشان نمی
  دهد؟


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : افسردگی ،
 • نتیجه تحقیقات در افسردگی

  افسردگی در آینه تاریخ
  در زمانهای گذشته افسردگی به عنوان یک بیماری شناخته شده بود.«
  Eberes Papyrus»، یکی از قدیمیترین مستندات و مدارک پزشکی دنیا در مصر قدیم، حالتی را توضیح می دهد که یک نوع دلسردی و غم و غصه زیاد و یا به اصطلاح امروزی افسردگی است.نوشته‌های بقراط نشان می دهد یک نوع حالت «ملانکولی» (Melancholy) و افسردگی ناشی از عدم تعادل در روان و بدن وجود دارد.
  بسیاری از فلاسفه، نویسندگان، دانشمندان، سیاستمداران و بازیگران در دوره‌هایی از زندگی دچار افسردگی بوده‌اند.
  افسردگی و دستگاه ایمنی
  افسردگی یکی از اختلالهای روانپزشکی می‌باشد که ارتباط آن با دستگاه ایمنی فرد مورد توجه روزافزون قرار گرفته است. بخش عمده‌ای از بررسیهای ایمنی‌شناسی، عصبی ـ روانی و فیزیولوژیک حاکی از تأثیر افسردگی بر ایمنی و عملکرد فیزیولوژیک می‌باشد.
  در بررسی اخیری که در دانشگاه شیراز توسط خانم دکتر طوبایی و همکاران صورت گرفت، چنین نتیجه گرفته شد که نقش اختلالهای روانپزشکی به‌ویژه افسردگی بر دستگاه ایمنی چشمگیر بوده و توجه به بهداشت روانی در بیماریهایی که ارتباط نزدیکی با نارسایی دستگاه ایمنی دارند می‌تواند راهگشای بهبودی هر چه بیشتر افراد باشد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : افسردگی ،
 • درمان افسردگی

  درمان های مؤثر زیادی وجود دارند كه انواع روان درمانی الكتر و شوك موجود است.

   درمان دارویی: ضد افسردگیهای سه حلقهای و مهار كننده های مونو آمین اكسید از (آموكسامین، ماپروتلین، تری می پرامین) داروهای مسكن و تركیبات ضد اضطراب برای از بین بردن علائم اضطراب و تنش همراه با افسردگی تجویز می شوند.

   الكتروشوك: كمتر به كار می رود ولی بیشتر افسردگیها را رفع می كند.

   روان درمانی: مهمترین نكته احتیاط این است كه اندرز دادن باید خیلی كم مورد استفاده قرار بگیرد چرا كه شخص درمانگر تمام نكات دقیق و ظرایف موقعیتی را كه در دست بررسی است نمی شناسد و علاوه بر این فرد افسرده طالب اندرز نیست، بلكه باید درمانگر بدون انتقاد، به حرفهای بیمار با احترام گوش فرا داده و آنها را درك كند. همچنین باید به خاطر داشت بیشتر افسردگیها خود به خود بهبود می یابند. ضمناً درمان رفتاری از جمله انواع درمانهای روان درمانی می باشد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :درمان روان شناختی ،
 • دید زیگموند فروید در مورد افسردگی

  فروید یكی از آثار خود را به عنوان سوگواری و مالیخولیا به تحلیل كلاسیك سوگ و سوگواری پرداخته است. عقاید فروید در این اثر، نه تنها بر پایه و اساس نظریه روانكاو از افسردگی قرار گرفت بلكه تأثیر شگرفی را بر مفاهیم عاطفی سوگ كه پس از وی ارائه گردید برجای گذارد.

  با توجه به نقش مهم نظریه سوگ فروید در حوزه مطالعاتی داغدیدگی، عجیب آن است كه سوگ به عنوان فرایندی روان شناختی مورد توجه فروید نبود.

   فروید به تحلیل تطبیقی سوگواری و مالیخولیا (سوگ و افسردگی بالینی) برای اثبات اینكه سوگ به منزله الگویی برای افسردگی بالینی عمل می كند، پرداخت سوگ و افسردگی بالینی هر دو واكنش نسبت به فقدان عزیزانند و ویژگی آنها خلق افسرده، بی علاقگی و عدم فعالیت می باشد.
  به اعتقاد فروید، تفاوت اساسی بین این دو حالت، احساس گناه، خود ملامت گری، و عزت نفس در سوگ غیر بیمارگونه (هنجار) است.

  سوگ بیمارگونه: فروید، افسردگی بالینی را به مثابه تنها شكل سوگ بیمارگونه داشته و پیرامون آن به بحث و بررسی پرداخته است. به اعتقاد فروید (1917) كلید درك فرایندهایی كه به افسردگی بالینی منجر می شود، تفاوتهای اساسی میان سوگ هنجار و بیمارگونه به لحاظ نشانه شناسی میباشد. • نظرات() 
 • نوع مطلب :رویکرد روان پویشی به افسردگی ،
 • نظریه شناختی افسردگی

  نظریه «شناخت درمانگری» براین فرض مبتنی است كه پردازش اطلاعات در بقای هر موجود زنده نقشی ضروری دارد. اگر ما وسیله أی كارآمد برای كسب اطلاعات از محیط، تجزیه و تحلیل آن اطلاعات و تدوین یك طرح عملی براساس این تجزیه و تحلیل نداشته باشیم، خیلی زود می میریم یا كشته می شویم. در شرایط مختلف آسیب پذیری همانند اختلالات اضطرابی، اختلالات افسردگی حالات پارانوپیدی، روان آزردگی های وسواسی و دیگر موقعیتها، نوعی «تورش» مشخص نقش اصلی را ایفا می كند. بنابراین فردی كه به طور انتخابی به شكست و محرومیت و ناكامی فكر می كند، احتمالاً بایستی افسرده باشد. مثلاً ممكن است فرد باور داشته باشد كه هر فقدان جزئی و ناچیز بیانگر محرومیت بزرگی است و بنابراین در مقابل هر كمبود مختصر به گونهای مصیبت بار واكنش نشان دهد. (بك 1989).و نترسیدم از مرگ، مرگ پایان كبوتر نیست مرگ مسئول قشنگی پر شاپرك است.

  منبع: روان شناسی اضطراب • نظرات() 
 • نوع مطلب :رویکرد شناختی به افسردگی ،
 • افسردگی «از دیدگاه ویلیامز»

  فقدان تماس:

   الف- از دست دادن پدر و مادر

  ب_ از دست دادن بستگان مانند دوست یا فردی نزدیك (از دست دادن به معنای مرگ، طلاق، جدایی، ترك كردن، بستری شدن در بیمارستان به علت بیماری دراز مدت).

   ج- بیماری دراز مدت كودك و بستری شدن در بیمارستان كه باعث جدایی كودك و خانواده می شود.

   انتظار از دست دادن (واقعی):

   الف- انتظار از دست دادن والدین یا نزدیكان دیگر، مدتها قبل از وقوع حادثه، مأیوس شدن از افرادی كه تكیه گاه هستند. ب- انتظار دریافت پاداش بزرگ برای انجام كاری كه هیچ گاه تحقق یافتنی نیست.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : افسردگی ،
 • عوامل مؤثر برافسردگی

  جنس: در مشاهدات بین المللی، بدون ارتباط با كشور تحت مطالعه، افسردگی یك قطبی را در زن ها دوبار شایعتر از مردها نشان داده است. هرچند علل این اختلال معلوم نیست، پژوهشها به روشی نشان داده اند كه آنرا می توان به روشهای تشخیصی تعصب آمیز ارتباط داد. علل این تفاوت ممكن است در استرسهای متفاوت، زایمان، درماندگی آموخته شده و آثار هورمونی نهفته باشد.

   بر عكس اختلال افسردگی اساسی در اختلال دو قطبی I در شیوع بیماری در زن و مرد تقریباً برابر است.

   سن: بطور كلی، شروع اختلال دو قطبی I زودتر از اختلال افسردگی اساسی است. حدود سن شروع اختلال دو قطبی از كودكی (حدود 6-5) سالگی تا 50 سالگی حتی ندرتاً بالاتر، با میانگین 30 سالگی گسترده است. سن متوسط شروع اختلال افسردگی اساسی حدود 40 سالگی است و در 50% بیماران سن شروع بین 50-30 سالگی است. اختلال افسردگی اساسی هم ممكن است در كودكی یا سالمندی شروع شود، هرچند ندرتاً چنین است. بعضی از داده های همه گیرشناختی جدید حاكی است كه میزان بروز اختلال افسردگی اساسی احتمالاً در افراد زیر 20 سال در حال نزولی است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : افسردگی ،
 • طبقه بندی افسردگی در كودكی

  افسردگی حاد: در پاسخ به رویدادهای ناگهانی زندگی مثل از دست دادن والدین

  افسردگی مزمن: كسانی كه دچار این نوع افسردگی می شوند به نظر میرسد از نظر سلامت سابقه خوبی ندارند. كودكانی كه در این طبقه جای میگیرند تنها از یك حادثه ناگهانی در زندگی ضربه ندیده اند، بلكه سابقه طولانی از محرومیتها یا جدائیها را تجربه كرده اند.
  علل و علایم افسردگی در جوانان و راه درمان آن (فرهادی فرهاد، 1376، روزنامه خراسان)


  عوامل مؤثر در افسردگی، اختلالات و ضایعات روانی، فقر اقتصادی، نداشتن شغل می باشند. عوامل دیگر مؤثر در افسردگی جوانان از جمله قضاوت عجولانه در مقابل رفتار جوانان و ترس از شكست در تحصیل و سلامت كردن آنها، بالا رفتن سن ازدواج و بی توجهی به خواسته ها و علایق آنها و اختلاف با والدین می باشد. • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در کودکان ،
 • افسردگی در نوجوانان

  وجود خصوصیاتی از قبیل غمگینی، و خودخوار شماری نشانه های افسردگی در نوجوانان است شاید انتظار داشته باشیم كه بزرگسالان افسرده باشند ولی در كودكان این نشانه ها كمتر آشكار است. كودكان ممكن است احساس تهییج بنمایند یا انرژی خود را از دست بدهند و در تمام اوقات خسته باشند. آنها ممكن است منزوی می شوند و از دیگران دور می نمایند. كارهای آموزشگاهی آنان ممكن است كاهش یابد، علاقه شان نسبت به مدرسه از بین برود و حتی ممكن است بلند شدن از رختخواب برایشان هولناك گردد. كودكان هم ممكن است مثل بزرگسالان افسرده مشكلاتی در خواب رفتن داشته باشند، شكایت بمایند. اقدام به خودكشی نیز اغلب نتیجهای است از افسردگی (برمنی 1985) طبق نظریه فروید و پیروان او، افسردگی مربوط است به كشمكشهای وجدان اخلاقی (سوپرایگوی) رشد یافته و چون برطبق نظریه آنها رشد سوپر ایگو تا نوجوانی كامل نیست، افسردگی واقعی نمی تواند در كودكان وجود داشته باشد.

   نتایج بدست آمده نشان داده است كه 45% از كودكان هفت ساله یا بیشتر از 7 سال، نوعی ترس و نگرانی داشته اند. 35% فعال بودند و 10% آنها یك یا چند بار در روز خلق و خوی طبیعی خود را از دست می دادند. این رفتار بین بچه های سنین 8-6 سال شایعتر از بچه های سنین 12-9 سال بود. البته تاكنون به اثبات نرسیده است كه نشانه های مرضی تعیین كننده افسردگی در كودكی، پیش بینی كننده های ثابت افسردگی در بزرگسالی باشد. هرچند حتی اگر بسیاری از كودكان افسرده وقتی به سن بزرگسالی می رسند دیگر افسردگی نداشته باشند، نمی توانیم از چگونگی تأثیر افسردگی كودكی بر رشد و سازگاری های دوران بزرگسالی اطمینان داشته باشیم.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در نوجوانان ،
 • نوجوانان و افسردگی

  برایان همه چیز داشت ، والدین دلسوز، برادری مهربان و خانه‌ای گرم و راحت‌ نزدیک بوستون ولی با این همه احساس ناامیدی تمام وجود این دختر چهارده ساله را فرا گرفته بود.
  می گفت:«این حس مانند ابری همه جا به دنبال من است و نمی توانم خود را از آن خلاص کنم.»
  او کم کم به طور تفننی به مواد مخدر رو آورد. به جرم دزدی از فروشگاه دستگیر شد . در حالی که ابرهای ناامیدی ذهنش را فرا گرفته بود فکر می کرد دیگر هیچگاه نور را نخواهد دید تمام
  ۷۴ قرص مسکنی را که در منزل بود یک جا بلعید او فقط ۱۴ سال داست

   ولی در آروزی مرگ بود. کف اتاق افتاده بود که لیندا مادرش سر رسید و به سرعت او را به بیمارستان برد. لیندا خود را قانع کرده بود که این کار دخترش انگیزه ای گذرا داشته و دیگر تکرار نخواهد شد ولی آلن ، پدر برایان می دانست که بیماری روانی یک مشکل پنهان است که به زودی آشکار خواهد شد. تجربه داشتن برادر و پسر عموی شیزوفرنیک که بالاخره دست به خودکشی زده بودند. آلن را برآن داشت که موضوع را پی گیری کند . برایان تحت معالجه قرار گرفت. پس از چهار سال معالجه مداوم و مصرف داروهای ضد افسردگی به حال عادی بازگشت . اکنون برایان جزو دانشجویان ممتاز دانشگاه جیمز مدیسون است و باعث افتخار والدین خود شده است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در نوجوانان ،
 • نوسان بین افسردگی وشیدایی

   

  اختلالات خلقی، گروه وسیعی از اختلالات را شامل می‌شود كه خلق بیمارگونه بوده و آشفتگی‌های مرتبط با آن نمای بالینی غالب آنها را تشكیل می‌دهد. این دسته از اختلالات شامل گروهی از نشانه‌ها و علایم هستند كه هفته‌ها تا ماه‌ها طول می‌كشند. نشانه‌ها و علایم مذكور تفاوت و فاصله بارزی با كاركردهای معمولی و عادی فرد دارند، اغلب این بیماری‌ها عودكننده هستند و در بیشتر موارد با الگویی دوره‌ای یا چرخه‌ای تظاهر می‌كنند.
  افراد عادی به طور معمول طیف وسیعی از حالات خلقی را تجربه می‌كنند و مجموعه تظاهرات عاطفی‌شان نیز به همان اندازه وسیع و بزرگ است،‌ همچنین احساس می‌كنند كه می‌توانند بر حالات خلقی و عاطفی خود كما بیش مسلط باشند. در اختلالات خلقی احساس تسلط از بین رفته است و فرد رنج و عذابی عظیم می‌كشد.


  همان‌طور كه از نام این گروه برمی‌آید مهم‌ترین تغییردر خلق بیمار رخ می‌دهد كه می‌تواند به صورت خلق افسرده و یا برعكس خلق بالا باشد (یعنی بیش از حد عادی خوشحال و...) ظاهر شود. در بیمارانی كه خلق بالایی دارند (یعنی مانیا)، گشاده‌خویی، كاهش نیاز به خواب، افزایش بیمارگونه اعتماد به نفس، افكار خود بزرگ بینانه، پرحرفی و حواس‌پرتی جزو علایم اصلی محسوب می‌شوند. در بیمارانی كه خلق افسرده‌ای دارند (یعنی در افسردگی)، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوار شدن تمركز، از دست دادن اشتها و افكار مرگ یا خودكشی وجود دارد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اختلال افسردگی عمده ،
 • واکنش افسردگی در کودکان

  افسردگی در كودكان مانند بزرگسالان ممكن است علل متفاوتی داشته باشد؛ علت مهمی كه در كودكان باعث پیدایش افسردگی می شود و با بزرگسالان فرق دارد، محرومیت از مادر یا كمبود محبت مادر است بخصوص اگر غیبت مادر با جانشینی فرد دیگری تامین نشود. در این حالت كودك بعد از مدت كوتاهی اضطراب، دچار افسردگی می شود كه اگر مدت زیادی ادامه یابد در رشد هوشی و متوقف شدن رشد كودك تاثیر زیادی دارد. چنانچه افسردگی كودك علل عاطفی یا خانوادگی نداشته باشد احتمالا علت آن عامل عضوی مانند عفونت های ویروسی است. علائم افسردگی در كودكان خیلی مخفی و به صور مختلف تظاهر می كند. در كودكان خلق و خوی افسرده و قیافه گریان دیده نمی شود. اختلال خواب شایعترین علامت بیماری است و صرف نظر از خود كودك موجب ناراحتی اطرافیان نیز می شود. بی خوابی شبانه باعث خستگی كودك شده و روز بعد كودك دچار بی قراری، بهانه جویی و عصبانیت و بی حوصلگی می شود.اختلالات گوارشی بخصوص بی اشتهایی گاهی به تنهایی و گاه توأم با دل درد ممكن است اولین یا حتی تنها علامت بیماری باشد. در این حالت والدین اغلب بی خوابی كودك را به دل درد نسبت می دهند و سعی می كنند با دادن داروهای گوارشی او را آرام كنند.افسردگی كودكان اغلب موقتی و نوسانی است و به ندرت ممكن است برای مدت طولانی ادامه یابد. در اكثر موارد نیز بعد از مدتی با درمان صحیح كاملاً بهبود می یابد بدون آنكه احتیاج به درمان خاصی داشته باشد و یا اینكه تا بزرگسالی ادامه پیدا كند.

  منبع: شمیم • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در کودکان ،


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic