همه چیز در مورد افسردگی

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان (POSTPARTUM DEPRESSION) پس از وضع حمل به دلایل متعدد به ویژه تغییرات هورمونی بروز می كند. در دوران بارداری، ترشح هورمون زنانه شامل استروژن (ESTROGEN) و پروژسترون (PROGESTERONE) به طور چشمگیری افزایش می یابد، اما بیست و چهار ساعت پس از تولد نوزاد، میزان ترشح این دو هورمون شدیداً كاهش می یابد و به میزان ترشح این دو هورمون قبل از بارداری بازمی گردد.

پژوهش ها نشان می دهد این تغییر ناگهانی در میزان ترشح هورمون ها یكی از دلایل اصلی افسردگی پس از زایمان است. لازم به تذكر است كه كاهش ترشح این دو هورمون تا پیش از اولین عادت ماهیانه، پس از وضع حمل ادامه دارد. به این ترتیب روان شناسان معتقدند فاصله بین وضع حمل تا اولین عادت ماهیانه پس از زایمان، بحرانی ترین شرایط روانی - عاطفی زنان پس از وضع حمل بوده و احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان در این دوره ۵ برابر است.

علاوه بر تغییر در میزان ترشح دو هورمون استروژن و پروژسترون، ترشح هورمون های غده تیروئید نیز دستخوش تغییر می گردد و ترشح این هورمون ها نیز به شدت كاهش می یابد - تیروئید غده بسیار كوچكی در جلوی گلو است كه در متابولیسم و تنظیم سوخت و ساز بدن نقش اساسی دارد - كاهش میزان ترشح هورمون های غده تیروئید نیز از دیگر علل ابتلا به افسردگی است كه با ایجاد علائمی چون بی علاقگی به هر چیز و هر كس، تحریك پذیری و تندمزاجی، احساس خستگی شدید، كاهش میزان تمركز، بروز مشكلات متعدد هنگام خواب و استراحت، و افزایش وزن بدن مشخص می شود. بنابراین لازم است تا بلافاصله پس از وضع حمل، با انجام آزمایش خون، میزان ترشح هورمون تیروئید كنترل شود.


ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی پس از زایمان ،
 • نگاهی به افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان

   ازدواج و تشكیل خانواده ای كوچك و جدید، هرچند برای هر دو طرف تحولی بزرگ محسوب شده و هر دو را دچار كمپلكس های رفتاری می كند، اما بارداری، تجربه ویژه و منحصر به فرد زنان است؛ تجربه ای كه هرچند شیرین به نظر می رسد، اما مادران را با مشكلات متعددی از جمله مشكلات روانی- رفتاری روبه رو می كند كه در این بین «افسردگی دوران بارداری» و «افسردگی پس از زایمان» از شایع ترین آنهاست.

  روان شناسان معتقدند علت این امر روبه رو شدن با تحول بزرگی چون بارداری است كه نه تنها از جهت ظاهری خانم ها را متحول می كند، بلكه از جهت ذهنی نیز تحولات بزرگی را ایجاد می كند و لازم است پیش از بارداری، شخص از جهت ذهنی، جسمی و روحی آمادگی لازم را داشته باشد.آنچه در پی می خوانیم نگاهی است بر افسردگی دوران بارداری و افسردگی پس از زایمان؛ علل و شیوه درمان.

  افسردگی چیست؟

  افسردگی با علائمی چون احساس غمگینی، شكست، ناراحتی و كلافگی، هیجان و استرس، بی علاقگی به همه چیز و گاه همه كس مشخص می شود؛ در واقع بیمار با بیان این علائم، ناراحتی خود را بروز می دهد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی پس از زایمان ،
 • نگاهی به پدیده افسردگی در نوجوانان

   افسردگی یکی از متداول ترین اختلالات روانی انسان عصر جدید و ثمره پیشرفت فناوری و زندگی ماشینی قرن حاضر است. نکته جالب توجه آنکه همین فناوری مدرن به عنوان پادزهر عمل می کند، چرا که با پیشرفت علم و کشف راهکارها و داروهای جدید، پزشکان و متخصصان امروز درک بهتری از علل ایجاد افسردگی بالینی دارند و می توانند این بیماری روحی را خیلی راحت تر از قبل درمان کنند.

  افسردگی دارای علائم روحی و جسمی متعددی است. از علائم روحی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛ ناامیدی، عدم توانایی در تمرکز کردن و به یاد آوردن، پروراندن افکار منفی در ذهن، ناراضی بودن از شرایط فعلی و ناامید بودن نسبت به بهبود اوضاع، کناره گیری از جمع و گوشه گیر شدن، آه و ناله کردن، هذیان گفتن، احساس غیرمفید بودن، از دست دادن اعتماد به نفس، داشتن احساس بی هویتی، بی قراری و پرخاشگری، داشتن احساس گناه، اختلال دوقطبی (بیش از حد شاد بودن یا بیش از حد غمگین بودن که در این مورد، تشخیص برای پزشک بسیار سخت خواهد بود)، داشتن افکاری خطرناک در رابطه با مرگ یا اقدام برای خودکشی.اولین گام در درمان هر بیماری این است که ابتدا بپذیریم بیمار هستیم و نیاز به درمان داریم. این پذیرش در مورد بیماری های جسمی خیلی راحت تر صورت می گیرد.

  در این حالت فرد بیمار به دنبال راه علاج می گردد و حاضر است به استفاده از هر دارویی تن دهد. مدت ها وقت صرف می کند و هر هزینه ای را متقبل می شود تا زودتر بهبود یابد. متاسفانه در مورد بیماری های روانی چنین حالتی به ندرت پیش می آید.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در نوجوانان ،
 • نوجوانان و افسردگی

   برایان همه چیز داشت ، والدین دلسوز، برادری مهربان و خانه‌ای گرم و راحت‌ نزدیک بوستون ولی با این همه احساس ناامیدی تمام وجود این دختر چهارده ساله را فرا گرفته بود.

  می گفت:«این حس مانند ابری همه جا به دنبال من است و نمی توانم خود را از آن خلاص کنم

  او کم کم به طور تفننی به مواد مخدر رو آورد. به جرم دزدی از فروشگاه دستگیر شد . در حالی که ابرهای ناامیدی ذهنش را فرا گرفته بود فکر می کرد دیگر هیچگاه نور را نخواهد دید تمام ۷۴ قرص مسکنی را که در منزل بود یک جا بلعید او فقط ۱۴ سال داست ولی در آروزی مرگ بود. کف اتاق افتاده بود که لیندا مادرش سر رسید و به سرعت او را به بیمارستان برد. لیندا خود را قانع کرده بود که این کار دخترش انگیزه ای گذرا داشته و دیگر تکرار نخواهد شد ولی آلن ، پدر برایان می دانست که بیماری روانی یک مشکل پنهان است که به زودی آشکار خواهد شد. تجربه داشتن برادر و پسر عموی شیزوفرنیک که بالاخره دست به خودکشی زده بودند. آلن را برآن داشت که موضوع را پی گیری کند . برایان تحت معالجه قرار گرفت. پس از چهار سال معالجه مداوم و مصرف داروهای ضد افسردگی به حال عادی بازگشت . اکنون برایان جزو دانشجویان ممتاز دانشگاه جیمز مدیسون است و باعث افتخار والدین خود شده است.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در نوجوانان ،
 • نوسان بین افسردگی وشیدایی

   اختلالات خلقی، گروه وسیعی از اختلالات را شامل می‌شود كه خلق بیمارگونه بوده و آشفتگی‌های مرتبط با آن نمای بالینی غالب آنها را تشكیل می‌دهد. این دسته از اختلالات شامل گروهی از نشانه‌ها و علایم هستند كه هفته‌ها تا ماه‌ها طول می‌كشند. نشانه‌ها و علایم مذكور تفاوت و فاصله بارزی با كاركردهای معمولی و عادی فرد دارند، اغلب این بیماری‌ها عودكننده هستند و در بیشتر موارد با الگویی دوره‌ای یا چرخه‌ای تظاهر می‌كنند.

  افراد عادی به طور معمول طیف وسیعی از حالات خلقی را تجربه می‌كنند و مجموعه تظاهرات عاطفی‌شان نیز به همان اندازه وسیع و بزرگ است،‌ همچنین احساس می‌كنند كه می‌توانند بر حالات خلقی و عاطفی خود كما بیش مسلط باشند. در اختلالات خلقی احساس تسلط از بین رفته است و فرد رنج و عذابی عظیم می‌كشد.

  همان‌طور كه از نام این گروه برمی‌آید مهم‌ترین تغییردر خلق بیمار رخ می‌دهد كه می‌تواند به صورت خلق افسرده و یا برعكس خلق بالا باشد (یعنی بیش از حد عادی خوشحال و...) ظاهر شود. در بیمارانی كه خلق بالایی دارند (یعنی مانیا)، گشاده‌خویی، كاهش نیاز به خواب، افزایش بیمارگونه اعتماد به نفس، افكار خود بزرگ بینانه، پرحرفی و حواس‌پرتی جزو علایم اصلی محسوب می‌شوند. در بیمارانی كه خلق افسرده‌ای دارند (یعنی در افسردگی)، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوار شدن تمركز، از دست دادن اشتها و افكار مرگ یا خودكشی وجود دارد.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :اختلال دوقطبی ،
 • واکنش افسردگی در کودکان

   افسردگی در كودكان مانند بزرگسالان ممكن است علل متفاوتی داشته باشد؛ علت مهمی كه در كودكان باعث پیدایش افسردگی می شود و با بزرگسالان فرق دارد، محرومیت از مادر یا كمبود محبت مادر است بخصوص اگر غیبت مادر با جانشینی فرد دیگری تامین نشود. در این حالت كودك بعد از مدت كوتاهی اضطراب، دچار افسردگی می شود كه اگر مدت زیادی ادامه یابد در رشد هوشی و متوقف شدن رشد كودك تاثیر زیادی دارد. چنانچه افسردگی كودك علل عاطفی یا خانوادگی نداشته باشد احتمالا علت آن عامل عضوی مانند عفونت های ویروسی است. علائم افسردگی در كودكان خیلی مخفی و به صور مختلف تظاهر می كند. در كودكان خلق و خوی افسرده و قیافه گریان دیده نمی شود. اختلال خواب شایعترین علامت بیماری است و صرف نظر از خود كودك موجب ناراحتی اطرافیان نیز می شود. بی خوابی شبانه باعث خستگی كودك شده و روز بعد كودك دچار بی قراری، بهانه جویی و عصبانیت و بی حوصلگی می شود.اختلالات گوارشی بخصوص بی اشتهایی گاهی به تنهایی و گاه توأم با دل درد ممكن است اولین یا حتی تنها علامت بیماری باشد. در این حالت والدین اغلب بی خوابی كودك را به دل درد نسبت می دهند و سعی می كنند با دادن داروهای گوارشی او را آرام كنند.افسردگی كودكان اغلب موقتی و نوسانی است و به ندرت ممكن است برای مدت طولانی ادامه یابد. در اكثر موارد نیز بعد از مدتی با درمان صحیح كاملاً بهبود می یابد بدون آنكه احتیاج به درمان خاصی داشته باشد و یا اینكه تا بزرگسالی ادامه پیدا كند. 


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در کودکان ،
 • وقتی همسرتان دچار افسردگی می‌شود...

   رفتار همسرتان عوض شده، از خستگی شکایت می‌کند و سر هیچ و پوچ عصبانی می‌شود؛ خواب و خوراکش به هم خورده و بدنش درد می‌کند.

  ابتدا به ندرت این حالت‌ها را نشانه افسردگی می‌دانیم اما بالاخره یک روز باید این علائم و نشانه‌ها را بپذیریم. چیزی عوض شده است؛ خصوصا آنکه این تغییر ادامه دارد. این علائم که طی هفته‌های مدیدی مشاهده شده‌، هم‌اکنون با موج عظیمی از غم و اندوه و از دست دادن میل و اشتیاق به زندگی همراه شده است.

  از هر ۴ نفر افسرده، تنها یک نفرشان به ‌خودش توجه می‌کند؛ ۳ نفر بقیه حاضر نیستند هیچ‌چیز در مورد خودشان بدانند؛«چیزیم نیست، خوب می‌شم، راحتم بذارید...».

  اطرافیان به‌خصوص همسر فرد افسرده‌، در برابر چنین شرایطی معمولا بر سر دو راهی قرار می‌گیرند؛ یا باید به گفته خود بیمار او را به حال خود بگذارند تا به تنهایی از این وضعیت بیرون بیاید که در این حالت این خطر وجود دارد که علائم بیماری طولانی و شدیدتر شوند یا اینکه هر چه سریعتر او را تحت درمان قرار دهند تا سلامتی‌اش را دوباره به دست آورد. چنانچه واقعا بیماری افسردگی در میان باشد، روش دوم بهترین روش است زیرا هرچه به این مسئله زودتر رسیدگی شود، درمان بیماری بهتر خواهد بود.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب :افسردگی در زنان ،
 • هنر و افسردگی

  «كشتی من سكان ندارد و دستخوش بادی است كه در ژرف ترین دیار مرگ می وزد.» كافكا

  «افسردگی» واژه غریبی نیست. واژه ای كه عده ای را بر آن می دارد كه نمایشگاهی برپا كنند از نوع عمیق تر و عده ای را بر آن می كند تا در آن نمایشگاه آثار هنری خود را عرضه دارند.

  «افسردگی» واژه غریبی نیست، واژه ای كه در كنج وپستوی هر خانه ای می توان یافت و تجربه ای از آن را در اندرونی هر سینه ای مشاهده كرد. سخن در ستایش افسردگی نیست، سخن از واقعیتی است انكارناپذیر كه در تضادی درونی از كنج تاریك خود به بیرون خزیده و خود را به عرصه نمایش گذاشته است، در قالب تصویری، عكسی، نوشته ای، چیدمانی و... سخن از واقعیتی است كه می توان با آن روبه رو شد و یا از آن فرار كرد و آن را ندیده گرفت. آیا افسردگی به تعبیر برگزار كنندگان نمایشگاه «تجربه هنر امروز ما» است؟ آیا افسردگی تنها تجربه مشترك هنر كشور ماست و یا تجربه مشترك جهانی؟

  شاید سال های زیادی است كه افسردگی در زندگی مردمانی كه در این كره خاكی زیست كرده اند، حضور دارد. چنان كه سه هزار سال قبل در دنیای از هم پاشیده بابل، آن چنان كه از روی كوزه های گلی آن برمی آید مردمی بودند كه بر ضابطه های اجتماعی خود گریه می كردند و با ناامیدی از خود می پرسیدند آیا آینده ای وجود دارد؟ و یا در یونان باستان آنگاه كه تهیدستان بینوا و مایوس آتنی بر اثر جنگ و قحطی و بیماری و برای رهایی از فقر و گرسنگی از كشور خود می گریختند، زمانی كه دنیا عرصه تاخت و تاز اسكندر بود و سالیان متمادی كشتار و خونریزی دل ها را سخت و زندگی انسان ها را بی ارزش كرده بود و مكتب هایی فلسفی همچون رواقی و كلبی را موجب شده بود كه به آخرین حد از یاس و ناامیدی رسیده بودند به گونه ای كه زندگی را حتی در بهترین لحظات خوشی و نیك بختی، خوابی تلخ و ناگوار می دانستند و بهتر می دیدند رشته این خواب پریشان را هر چه زودتر از هم بگسلند.


  ادامه مطلب


 • نظرات() 
 • نوع مطلب : افسردگی ، • نصرت نوجوان


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic